
Learn which dishes are more affordable in takeout form. Need to round out your meal? Check out these easy sides for takeout dinners.
Budget-Friendly Fare
Dialing for delivery undoubtedly saves time and effort, but — surprise! — it can sometimes save you money too. So when should you hit the supermarket for ingredients for a home-cooked dinner versus showing your local eatery some love? Read on for 10 dishes you’re better off ordering, what they tend to cost per person, and the surprising reasons why they’re more expensive to make.
Spicy Tuna Roll
To Make: $15 to $18
That smooth, melt-in-your-mouth texture comes from chefs using only “sushi-grade” fish with a special fat content, explains food expert Alan Watts of MenWhoDine.com. “There are rules about how to catch and prepare it to ensure its quality.” While sushi-grade tuna costs about $28 per pound at a retail fish market, Japanese restaurants purchase an entire tuna directly from Japan for much less per pound, Watts says.
Lamb Souvlaki
To Make: $13 to $15
A pound of lamb alone would run you $15, which costs more than the pita, feta cheese, and tzatziki sauce also needed to make this dish. “Greek restaurants buy the whole lamb,” says Watts, “which makes their cost per pound much less.” The kitchen staff breaks down the animal, using the legs for souvlaki, the bones for soup stock, and the ribs for lamb chops, so unless you plan to do the same, get delivery.
Rotisserie Chicken
To Make: $22 to $29
Two reasons why whole, uncooked chickens are more expensive: “Their shelf life is longer,” says executive chef Eddie Rodriguez of Olives Gourmet Grocer. Plus, cooked chickens are “loss leaders.” Grocers price them attractively to entice consumers to buy items they wouldn’t if the entrée were pricier, according to David Bakke, grocery expert at MoneyCrashers.com. Shoppers end up spending more that way. You may be able to save extra on a cooked chicken if it’s still for sale as the supermarket’s closing; it won’t be good the next day, so they sell it for a deep discount.